Leading Wholesale Supplier of multipurpose cnc router machine, wood working cnc router machine, cnc router machine with rotary, single phase me1325 cnc wood router machine, automatic high speed cnc wood router machine and cnc wood router from New Delhi.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Working Area (feet x feet) | 4 x 8 |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Model | MECR-1325ES |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Acrylic, Wood, Stone, Brass, Aluminum, Plastic |
| Spindle Speed | 24000 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Working Area (feet x feet) | 4 x 8 |
| Spindle Power | 3.7 Kw |
| Spindle Speed | 18000 |
| Model | MEWR-1325 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | HDHMR, Plastic, Acrylic, Wood |
| Colour | Orange, Blue and Greem |
| Motor Brand | Yako |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Working Area (feet x feet) | 4 x 8 |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Spindle Speed | 18000 |
| Model | MEWR-1325HRT |
| Machine Type | 4 Axis |
| Job Material | Acrylic, Wood, Plastic, MDF |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Model | MEWR-1325P |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | PVC, HDF, Sign Board, Plywood, Acrylic, MDF, Plastic, Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 18000 |
| Spindle Speed | 18000 |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Cutting Tool Diameter | ER25 |
| Command Code | G Code, G Code*u00.mmg*.plt |
| Driven Motor | Stepper Motor |
| Control System | RichAuto A11E |
| Machine Weight | 1000KGs |
| Machine Condition | New |
| Drive Brand | Leadshine |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | Acrylic, ACP, MDF, Plywood, Solid Wood, PVC Foam |
| Spindle Speed | 18000 |
| Model | MEWR-1325A+ |
| Job Material | Wood |
| Machine Type | 3 Axis |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Application | Cabinet, Moulding, Door Making, Signage, Jali Cutting, Furniture |
| Maximum Cutting Speed | 24000mm/min |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | RichAuto A11/ NK105 G3 |
| X-Y Movement | Planetary Gear Box |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Cutting Tool Diameter | ER 32 |
| Command Code | G Code*u00.mmg*.plt, G Code |
| Machine Weight | 1200+ kg |
| Machine Condition | New |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | Solid Wood, PVC Foam, MDF, ACP, Plywood, Acrylic |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Model | MEWR-1325M |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Plastic, MDF, PVC, Sign Board, HDF, Plywood, Wood, Acrylic |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Application | Jali Cutting, Cabinet, Door Making, Signage, Moulding, Furniture |
| Maximum Cutting Speed | 25000mm/min |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | Richauto A11 |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Cutting Tool Diameter | ER32 |
| Command Code | G Code, G Code*u00.mmg*.plt |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Machine Weight | 1000 KGs+ |
| Machine Condition | New |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Model | MEWR-1325HSR |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | PVC, Sign Board, Acrylic, Wood, Foam Board, MDF, HDF, Plywood, Plastic |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 18000 |
| Spindle Speed | 18000 |
| Repositioning Accuracy | 0.01 |
| X-Y Movement | Planetary Gear Box |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Cutting Tool Diameter | ER 32 |
| Command Code | G Code, G Code*u00.mmg*.plt |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | RichAuto A11E/ NK105 |
| Machine Weight | Approx 1100KGs |
| Machine Condition | New |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 545000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Job Material | Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Driven Motor | Servo Motor |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 580000 / Piece Get Latest Price
| Working Area (feet x feet) | 6 x 8 |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Model | MEWR-2025DH |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Wood, MDF,HDHMR,ACP etc. |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Router Type |
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Application | Wood, Acrylic |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Control System | DSP |
| Supported Material | Acrylic, Aluminium, MDF |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
PK Gautam (Manager)
Mahak Enterprises
Ground Floor, House No 156-D, Khasra No 14/12, Block J-3, Shiv Vihar, Karala
New Delhi - 110081, Delhi, India