Leading Wholesale Supplier of aluminum cutting bits for cnc router, carbide solid end mills, single flute end mill, two flute spiral endmill, 6mm 4 flute end mill cnc router bits and acp cutting tct straight router bits from New Delhi.
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Bit Type | End Mill |
| Overall Length | 2 Inch |
| Shank Diameter | 4 mm |
| Cutting Diameter | 4 mm |
| Cutting Length | 15 mm |
| Suitable Material | Aluminium, ACP |
| Thickness | 4mm |
| Usage/Application | for Aluminum cutting |
| Surface | 4mm |
| Flute Type | Up Cut |
| Number of Flutes | 1 Flute |
| Coating | DLC |
| Material | DLC Coated Solid Caribide |
| Length | 50mm |
| No. of Flutes | 1 |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 5 Piece
Product application: Cutting Aluminium Alloy, Copper Alloy, Magnesium Alloy.
Product advantages:
1. Selection of tungsten steel: Imported raw materials ensure the quality of cutters.
2. The cutting edge adopts inner arc design to reduce the wear in cutting and make the cutting tip more sharp and durable.
3. Fine grinding spiral groove, avoid cutters sticking, and greatly improve production efficiency.
4. 0.6um microparticle tungsten steel carbide, make it more stable.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Cutting Diameter | 6mm |
| Diameter | 6mm |
| Over All Length | 2 inch |
| Length | 50 |
| Cutting Diameter(D1) | 6mm |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 50 mm |
| Flute Length | 25 mm |
| Maximum Cutting Depth | 25mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Size | 6mm |
| Overall Length | 50 |
| Overall Length Metric (L) | 50mm |
| Coating | Uncoated |
| Finish Type | Roughing |
| Usage/Application | CNC Router |
| Shank Diameter(D) | 6mm |
| Number Of Flutes | Single Flute |
| Material | Carbide Steel |
| Length of Cut | 25 |
Minimum order quantity: 10 Piece
Used for cuttingl and engravingl of Materials such as PVC, PC, PE, HDPE,ABS, Acrylic, MDF and hard wood,HDPE,HIPS,ABS,Polycarbonate,etc.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 3 mm |
| Material | Carbide |
| Number Of Flutes | 1 Flute |
| Material Grade | Carbide |
| Cutting Length | 15 mm |
| Overall Length | 38 mm |
| Coating | Uncoated |
| Maximum Cutting Depth | Upto 25mm |
| Size | 3mm |
| End Type | Square End |
Minimum order quantity: 10 Piece
Product application:
Cutting Acrylic, PVC, Plastic, High surface finish. It can also be used to cut Wood, Multilayer plywood, MDF.
Product advantages:
1. Selection of tungsten steel: Choose better raw material.
2. 25° spiral angle, no burr.
3. Mirror groove chip discharge more smoothly.
4. High wear resistance, no blackening, long service life.
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| No of Flutes | 2 |
| Maximum Cutting Depth | Upto 52mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Bit Type | End Mill |
| Overall Length | 1 Inch |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Cutting Diameter | 6 mm |
| Cutting Length | 25 mm |
| Suitable Material | MDF, Hardwood |
| Usage/Application | CNC Router |
| Flute Type | Up Cut |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| Coating | Uncoated |
| Material | Solid Carbide |
| Diameter | 6 mm |
| No of Flute | 4 Flute |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Cutting Diameter | 4 mm |
| Material | Carbide |
| Overall Length | 2 Inch |
| Size | 4mm |
| Cutting Length | 15mm |
| Bit Profile | Straight Bit |
| Shank Diameter | 8 mm |
| Work Material | Particle Board, Solid Wood, MDF, Plywood |
| Machine Type | Hand Router, Table Router, CNC Router |
| Maximum Cutting Depth | 15 |
| Usage/Application | ACP Sheet, MDF, partcle borads etc. |
| Thickness | upto 15mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
Product application:
Engraving and cutting fine, Acrylic, PVC, Nylon, Resin, Wood, Plywood.
Product advantages:
1. Whole tungsten steel material fine grinding to make
2. High hardness, high wear resistance,sharp and not easy to break the knife
3. Profeeional technology, good quality, high precision.
4. Enough stock for regular sizes, customized design available
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Cutting Diameter | 6 mm |
| Diameter | 6mm |
| Material | Carbide |
| Number of Flutes | 2 Flute |
| No of Flutes | 2 |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 50 mm |
| Flute Length | 25 mm |
| Maximum Cutting Depth | 50 |
| Size | upto 8mm |
| Hardness (HRC) | 60 HRC |
| Coating | AlTiN |
| Shank Diameter | 12 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
Product application:
2D engraving cutting, MDF, hardwood, acrylic.
Product advantages:
1. The tungsten steel cutter body is specifically for CNC engraving machine processing MDF material, combined with hard cutter body and advanced blade. Durable and strong.
2. Imported high precision grinding machine, fine polishing processing.
3. Clean surface, no burrs, cost-effective.
4. High strength, super wear resistance, not easy to break.
PK Gautam (Manager)
Mahak Enterprises
Ground Floor, House No 156-D, Khasra No 14/12, Block J-3, Shiv Vihar, Karala
New Delhi - 110081, Delhi, India