Offering you a complete choice of products which include cnc wood router machine, cnc wood carving machine with rotary attachment and woodworking cnc router machine.
₹ 420000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Axis Count | 3 Axis |
| Working Area | 1300*2500mm |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | Acrylic, Plywood, Stone, Marble etc., PVC Foam, ACP, MDF, Solid Wood |
| Spindle Speed | 18000/24000 RPM |
| Model Name/Number | MEWR-1325 |
| Job Material | Wooden, MDF, LDF, WPC, PC, Korian etc., Aluminium Composite Panel (ACP) |
| Cnc Or Not | Yes CNC |
| Command Code | G Code |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Furniture, Jali Cutting, Door Making, Signage, Moulding, Cabinet |
| Tolerance | <0.01mm |
| Number Of Spindles | Single |
| Operating System | NC studio/ Richauto A11E |
| Usage/Application | Furniture,Advertising,Arts and crafts industries and Decoration lndustries |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Drive System | Guiderail and helical Rack |
| Voltage | 220V/380 V |
| Driven Motor | Stepper Motor |
| Spindle Type | Air-cooled/ water cooled |
| Stepper Motor | Yakotech |
| Software Compatibility | Artcam,AutoCAD,Ucadcam,Coreldraw,jd paint etc. |
| Stepper Driver | Leadshine DMA 860/Yakotech |
| Weight | 1350 approx |
| Warranty | 1 year |
| Control System | NC studio/ Richauto A11E |
| Layout | Horizontal |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Material | Wood,acrylic,plastic,PVC,MDF,HDF,Artificial stone,soft metal sheet such as copper,aluminum |
| Power Consumption | 6kw |
Minimum order quantity: 1 Piece
for cutting and engraving of wood, mdf, WPC, acp, acrylic etc. With Water/aircooled spindle, working area 1300*2500mm+ DSP RichAuto A11
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300×2500 mm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Application | Furniture, Temple Work, 2.5D, 3D Carving, Door Design, Jaali Work |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Axis Count | 4 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | Acrylic, PVC, Plywood, MDF, HDHMR, ACP etc., Teak Wood |
| Job Material | Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Driven Motor | Stepper Motor |
| Spindle Speed | 0–24000 rpm |
| Number Of Spindles | Single |
| Control System | DSP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Working Area (feet x feet) | 4 x 8 |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Model | MEWR-1325B |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Density Board (LDF, MDF, HDF), ACP, HDHMR etc., Wood, Acrylic |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 20000mm/min |
| Spindle Speed | upto 18000 |
| Repositioning Accuracy | 0.01 |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Ball Screw Transmission |
| Cutting Tool Diameter | ER32 |
| Command Code | G Code, G Code*u00.mmg*.plt |
| Driven Motor | Stepper Motor |
| Control System | RichlAuto A11 |
| Machine Condition | New |
Minimum order quantity: 1 Piece
PK Gautam (Manager)
Mahak Enterprises
Ground Floor, House No 156-D, Khasra No 14/12, Block J-3, Shiv Vihar, Karala
New Delhi - 110081, Delhi, India